THE PROCRASTINATING BEAUTY BLOGGER TAG

 

shapeedit

Hello everyone, I hope you’re having a great week! I have been tagged by the lovely Chahna from DerpyPink to do the Procrastinating Beauty Blogger Tag. Thank you for tagging me! Guys please check out her blog, it’s awesome!

Questions:

Name a beauty regimen that you rarely do?

Toning my face. I know, I know you should tone your face after cleansing but I just don’t like that feeling on the skin that toners give. If I remember, I tone my face with Uriage thermal water but let’s be honest here – I rarely do!

Is washing your make-up brushes something that you do regularly? 

Yes, definitely. I have acne prone skin so cleaning brushes and sponges regularly is a must for me to have clear, breakout-free skin. I clean tools used for liquid products and lipsticks after every use. Brushes and sponges that I use with powdery products must be cleaned once a week (except eye shadow brushes that I also clean after every use).

How long will you last with chipped nail polish?

Not more than a few hours! I rarely paint my nails, but if I do, the nail polish must remain in perfect condition. When I get a chip I either repaint this one nail or all of them as soon as possible, depending on how long I’ve been wearing the polish. I prefer not to wear nail polish than to have it chipped.

How long will you put off buying/replacing a beauty product, even if you need it?

When I need something I usually buy it at the time without waiting. If I’m really tight on a budget or I know that sometime soon there will be an offer in Sephora I can put the purchase off a little bit 😉

What is your worst beauty habit?

That’s perhaps TMI but squeezing pimples! I know, it’s gross but I just sometimes cannot help it! Now I have clear skin so it’s not relevant at the moment, but if I have a pimple I must squeeze it or at least try to do that. I’m fighting this habit though because squeezed pimples leave scars and that isn’t pretty!

Name something non-beauty related that you put off doing all the time?

Writing my thesis. I should have finished my bachelor’s already but I just cannot force myself to do that! Let’s just say I strongly dislike my studies.

When going out somewhere, do you leave getting ready to the last minute?

I always plan in advance but no matter how early I start getting ready I end up doing it for too long and in effect, being late. Yes, I’m one of the always late people, especially if I do eyeliner. Then you cannot possibly expect me to be on time. But I have to say I’m working on it!

Can you commit to spending bans?

No, not at all. I generally like to spend money reasonably so I prefer to buy makeup when I want or need it without going crazy than spending all my money on something and then having a spending ban in the following month.

How organized are your make-up and nail polish collections?

I don’t have many nail polishes so they are just stored in an old gift box. I would say that the rest of my makeup is also organized well, I have everything organized in boxes, trays and makeup bags in my makeup drawer.

My Nominees:

Pores for Thought

Kelifornia79

Written in the Cosmets

Just copy the same questions, and replace my answers with your answers.

 

[PL]

Zostałam otagowana przez Chahnę z Derpy Pink aby zrobić tag Procrastinating Beauty Blogger. Dziękuję za otagowanie mnie:) Zajrzyjcie na bloga Chahny, jest naprawdę super!

Pytania:

Jaka jest “urodowa” czynność, o której najczęściej zapominasz?

Używanie toniku. Wiem, wiem, powinno się tonizować twarz po każdym myciu, ale ja po prostu nie lubię uczucia, które toniki wywołują na twarzy. Jeżeli pamiętam, tonizuję twarz wodą termalną z Uriage, ale nie dzieje się to często.

Czy regularnie czyścisz pędzle do makijażu? 

Zdecydowanie tak. Moja cera ma skłonności do trądziku, więc regularne mycie pędzli i gąbek do makijażu sa dla mnie niezbędne do posiadania ładnej cery bez wyprysków. Wszystkie przybory używane do płynnych produktów i pomadek myję po każdym użyciu, a te używane do pudrowych produktów raz w tygodniu, z wyjątkiem pędzli do makijażu oczu, które również staram się dezynfekować po każdym użyciu.

Jak długo wytrzymujesz z odpryśniętym lakierem? 

Nie więcej niż kilka godzin! Rzadko maluję paznokcie, ale jeśli już to robię, lakier musi wyglądać jak najlepiej. Jeśli lakier odpryśnie, maluję dany paznokieć (lub wszystkie, to zależy od tego jak długo już noszę lakier) od nowa najszybciej jak mogę. Wolę mieć niepomalowane paznokcie niż takie z poodpryskiwanym lakierem.

Jak długo możesz odkładać zakup nowego produktu nawet jeśli jest Ci on potrzebny? 

Jeżeli faktycznie czegoś potrzebuję to kupuję to właśnie wtedy i nie czekam. Zdarza się, że mogę odłożyć trochę zakup w czasie jeśli aktualnie musze trochę oszczędzać lub wiem, że niedługo i tak będzie promocja w Sephorze;)

Jaki jest Twój najgorszy zwyczaj w przypadku urody?

Uwaga będzie obrzydliwie, bo jest to wyciskanie pryszczy.. Wiem, że to jest paskudne, ale czasem nie moge się powstrzymać! Teraz mam gładką cerę, więc nie mam już tego problemu, ale jak tylko pojawi się jakiś pryszcz musze chociaż spróbować go wycisnąć. Walczę z tym, bo takie wyciskanie prowadzi do blizn i przebarwień, a to zdecydowanie nie jest ładne.

Co niezwiązanego z urodą najczęściej odkładasz na później?

Pisanie pracy licencjackiej. Już dawno powinnam skończyć studia, ale po prostu nie mogę się zmusić do pisania. Powiem tylko, że bardzo nie lubię swoich studiów.

Czy szykując się na wyjście zawsze dokładasz wszystko na ostatnią chwilę?

Zawsze planuję wszystko wcześniej, ale niezależnie od tego z jakim wyprzedzeniem zaczynam się szykować, zawsze zajmuje to za dużo czasu i przychodzę spóźniona. Jestem jedną z tych osób, które zawsze się spóźniają, szczególnie jak robię kreski eyelinerem. Wtedy po prostu nie można oczekiwac, że będe na czas! Ale pracuję nad tym 😉

Czy możesz powstrzymać się od wydatków przez określony czas?

Nie. Ogólnie staram się wydawać pieniądze rozsądnie, więc wolę kupować produkty do makijażu lub pielęgnacji kiedy chcę lub muszę, ale bez szaleństw niż wydawać jednorazowo wielką sumę po to, by potem przez miesiąc nie kupować nic.

Jak uporządkowane są Twoje produkty do makijażu i lakiery do paznokci?

Nie mam wielu lakierów, więc wszystkie są w starym pudełku po prezencie. Reszta makijażu jest raczej dobrze posegregowana i podzielona w pudełkach, kosmetyczkach i pojemnikach, które dzielą moją szufladę na makeup.

Nominacje:

Pores for Thought

Kelifornia79

Written in the Cosmets

 

2 Comments Add yours

  1. harivain says:

    I am guilty of the pimple squeezing too! I hate seeing that white collection of pus on my face. Ok, now that’s TMI! 😛

    Liked by 1 person

  2. My work bathroom has the best lighting for pimple squeezing haha Thank you again for the nomination doll ❤

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s